ALANYA KENT KONSEYİ - ÜNİVERSİTE MECLİSİ

Ana Sayfa>ÜNİVERSİTE MECLİSİ

ALANYA KENT KONSEYİ ÜNİVERSİTE MECLİSİ
2014 yılında Alanya Kent Konseyi altında faaliyet göstermek üzere kurulan Üniversiteler Çalışmalar Grubu, aynı yıl Alanya Kent Konseyi Yürütme Kurulunda alınan kararla Üniversite Meclisine dönüştürülmüştür. Meclis, Alanya’da eğitim- öğretim faaliyetinde bulunan üniversitelerin birimlerinden görevlendirilen temsilcilerden oluşmaktadır.
Üniversite Meclisinin amacı,
• kent-üniversite ilişkilerini geliştirerek akademik çalışmaya kent boyutu kazandırmak ve üniversitenin kent içindeki konumunu zenginleştirmek
• üniversitelerin kent kültürüne, sanatına, sosyal yaşamına, ekonomisine ve kalkınmasına katkı yapmasını kolaylamak
• bölge rekabetçiliğine ve gelişimine yönelik proje, program ve politikalar önermek ve bunun için öncülük etmek
• bölge eğitim sisteminin iyileştirilmesini kurum ve program düzeyinde desteklemek
• üniversite mensuplarının ihtiyaç ve taleplerini ilgili kent makamlarına iletmek ve çözüme yardımcı olmaktır.
Meclisin bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetlerden bazıları aşağıda yer almaktadır.
02.05.2014 tarihinde Alanya Kent Konseyi Üniversiteler Çalışma Grubu, Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Alanya’da eğitim veren Fakülte ve Yüksekokul Öğrenci Temsilcileri ve Alanya Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanlığı’nın katılımıyla gerçekleştirilen Üniversite Öğrencileri ve Ulaşım: Sorunlar- Çözüm Önerileri konulu toplantıda,
- Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlamasında Alanya’da eğitim veren Yüksek Öğretim Kurumlarının konumlarının göz önünde tutularak uygun ulaşım ağının oluşturulması,
- Alanya Ulaşımının, Kargıcak- Konaklı ve Okurcalar- Alanya Merkez olarak iki hata ayrılması, bu sayede Yüksek Öğretim Kurumlarının konumlarını da kapsayarak ulaşım birliğinin sağlanması,
- Alanya’da bulunan Yüksek Öğretim Kurumları için özel hat düzenlenmesi
konuları gündeme getirilmiş, çözüme kavuşturulması için Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörlüğü’ne sunulmasına karar verilmiş ve ilgili talep yazısı Alanya Kent Konseyi üst yazısıyla Koordinatörlüğe teslim edilmiştir.
07/02/2015 tarihinde Georgetown Üniversitesi Alanya yerleşkesinde yapılan Üniversite Meclisi toplantısında Sayın Kaymakam ve Sayın Belediye Başkanına aşağıdaki konularda bilgi verilmiştir.
1. Üniversitelerimizin Alanya ile ilişkilerinin geliştirilmesi, üniversite mensuplarının ve faaliyetlerinin kentimize daha etkin biçimde yansıması amacıyla, üniversite idari ve akademik personelinin hem kendi aralarında hem de kent ile buluşacağı bir “üniversite lokali” için kent içinde mekan tahsisi.
2. Üniversite öğrencilerinin aradığı koşullara sahip kafe, kahve gibi toplantı mekanı ve öğrenci etkinliklerinin yer alacağı sosyal mekan sayısının artırılması, bu çerçevede kent içinde bir “öğrenci bölgesi”nin oluşturulması.
Üniversite Meclisi’nin 10/03/2015 tarihli toplantısında Alanya’daki üniversite öğrencilerinin Alanya ile ilgili düşüncelerini, beklentilerini ve algılarını tespit etmek amacıyla birimde bulunan toplam öğrenci sayısını temsil edecek düzeyde anket uygulanmasına karar verilmiştir. Nisan ayında yapılan uygulamada 617 üniversite öğrencisi ile anket uygulanmıştır. Anket sonuçları, Meclis çalışmalarında kullanılmak üzere raporlanmıştır.

          -ÜNİVERSİTE MECLİSİ YÜRÜTME KURULU ÜYELERİ-


ADI SOYADI TEMSİL ETTİĞİ KURUM 

METİN DURGUT AHEP

GÜLER SİPER SAKSİ AHEP

RANA NEGİS ÖĞÜT AHEP

ZELAL POLAT AHEP

SUAT UNGAN  AHEP

GÜNAY KAYA ALANYA EĞİTİM FAK.

UFUK AYDOĞMUŞ ALTSO MYO

MUSTAFA M. ARIKAN ALANYA MÜHENDİSLİK FAK.

SEMİYE EMEL TOKUŞ GEORGETOWN UNİ.

NURHAN ÖZCAN ALANYA KENT KON. BŞK.

ALİ RIZA AKTAŞ ALANYA İŞLETME FAK.

SOSYAL MEDYA